Żłobek i przedszkole w miejsce szkoły – EFS wspiera rodziców i dzieci w Koszalinie

Dodano przez: Kamil Paćkowski | 26 września 2018

Dnia 25 września w Koszalinie po trwającej blisko dwa lata kompleksowej modernizacji, oficjalnie otwarto żłobek „Jaś i Małgosia” oraz Przedszkole nr 37, które znalazły swoją siedzibę przy ul. Spasowskiego, w dawnym budynku Szkoły Integracyjnej. Placówki realizują unijny projekt w ramach Działania 8.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020, który ułatwia powrót rodzicom do pracy, a najmłodszym zapewnia fachową opiekę. W uroczystościach udział wziął prezydent miasta Piotr Jedliński, wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj oraz wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie Agnieszka Idziniak.

Zanim w przedszkolu nr 37 i żłobku „Jaś i Małgosia” zrobiło się jeszcze bardziej wesoło i gwarno, obiekt przeszedł gruntowne zmiany. Dla 100 dzieci uczęszczających do żłobka oraz dodatkowych 125 przedszkolaków i ich rodziców stworzono atrakcyjne warunki. Zmodernizowano pięć sal dydaktycznych i kuchnię. Najmłodsi mają do dyspozycji m.in. nowe meble, sprzęt jak tablice interaktywne czy komputery przenośne, a także zabawki i książki. Budynek dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez montaż windy oraz podjazdu. Przygotowanie edukacyjnej przestrzeni umożliwia rodzicom szybszy powrót do aktywności zawodowej, a ich pociechom zapewnia fachową opiekę.

Z powrotami bywa różnie. Tu chęci i możliwości muszą iść w parze, szczególnie, gdy chodzi o zapewnienie opieki naszym pociechom. Z taką propozycją łączącą oba te elementy wyszedł Program Regionalny, który pozwala rodzicom wrócić do czynnego życia zawodowego, a dzieciom zapewni edukację z najwyższej półki – zaznaczył wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Udogodnienia w przedszkolu i żłobku przy ul. Spasowskiego to część większego projektu wartego 8,8 mln zł, na który Gmina Miasto Koszalin ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WZ 2014-2020 pozyskała prawie 1,4 mln zł wsparcia. Oprócz wspomnianych placówek pomoc trafiła jeszcze do 2 innych jednostek: przedszkola specjalnego oraz przedszkola integracyjnego nr 36. W sumie objętych nią zostało ponad 160 dzieci i 5 nauczycieli.

Zwieńczeniem działań koszalińskiego samorządu w zakresie edukacji najmłodszych mieszkańców miasta są wyniki tegorocznego rankingu przygotowanego przez pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota”, w którym Koszalin uznano za najlepsze w Polsce miasto pod względem liczby miejsc w żłobkach. Za Koszalinem uplasowały się m.in. Świnoujście, Kalisz, Sopot, Elbląg, Przemyśl, Słupsk, Jelenia Góra, Częstochowa, Gdynia, Radom i 35 innych miast na prawach powiatu.

– W Koszalinie od dawna wiemy, że mądra polityka prorodzinna to klucz do sukcesu naszego miasta – przekonywał prezydent Piotr Jedliński. –  Każdą złotówkę przeznaczoną na dzieci traktujemy nie jako wydatek, ale jako inwestycję w przyszłość. Komfort najmłodszych mieszkańców jest dla nas priorytetem, a każdy nowonarodzony mieszkaniec Koszalina powodem do dumy.

W Koszalinie funkcjonuje aż 20 żłobków, w których istnieje już ponad 1200 miejsc. Z początkiem roku szkolnego 2018/2019, dzięki realizacji oświatowego projektu z unijnym zastrzykiem środków, o blisko 150 wzrosła również liczba miejsc w przedszkolach. Najlepszym tego przekładem jest właśnie placówka nr 37 przy ul. Spasowskiego.