Zachodniopomorskie samorządy przystępują do pilotażowego projektu „transportu na życzenie”.

Dodano przez: Alicja Giszczak | 2 lutego 2022

Zachodniopomorskie samorządy przystępują do pilotażowego projektu związanego z wprowadzeniem „transportu na życzenie”. W pierwszej kolejności dostępny będzie on na terenach gmin Międzyzdroje oraz Golczewo. W środę, 2 lutego 2022 r. członkini Zarządu Województwa podpisała umowy o dofinansowanie tych projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. – Musimy szukać nowoczesnych i efektywnych rozwiązań logistycznych, aby poprawić warunki życia mieszkańców w całym regionie – powiedziała podczas spotkania Anna Bańkowska. 

Walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym

Transport na życzenie, nazywany też „transportem na żądanie” (ang. DRT – Demand Responsive Transport) to wykonywanie przewozu po zgłoszeniu konieczności przejazdu na danej trasie. Dzięki temu transport może być efektywniejszy kosztowo, optymalnie dostosowany do potrzeb mieszkańców, skierowany na konkretny odcinek, w konkretnym terminie. Usługi te szczególnie potrzebne tam, gdzie jest słabo rozwinięta infrastruktura i siatka połączeń autobusowych. Opcja „transportu na życzenie” bywa często jedynym sposobem dojazdu do lekarza, do szkoły, do urzędu czy na dworzec kolejowy, dlatego władze województwa zachodniopomorskiego od lat zabiegają, żeby takich „białych plam” na mapie publicznego transportu Pomorza Zachodniego było jak najmniej (m.in. uczestniczyliśmy w programie Catching-Up Regions).  Przygotowano także nabór projektów w trybie pozakonkursowym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 (Działanie 7.6 Wsparcie rozwoju usług społecznych świadczonych w interesie ogólnym).

Ogłoszony w ubiegłym roku nabór skierowany był do konkretnych samorządów, które borykają się z wykluczeniem komunikacyjnym. Z możliwości pozyskania dotacji i przetestowania „transportu na życzenie” skorzystały trzy jednostki samorządu terytorialnego: Powiat Drawski (kompletowane są dokumenty do podpisania umowy), Gmina Golczewo oraz Gmina Międzyzdroje. JST zdobywając dofinansowanie na realizację projektów pilotażowych „Transport na życzenie”.

W środę, 2 lutego 2022 r.  członkini zarządu Anna Bańkowska spotkała się w włodarzami samorządów przystępujących do pilotażu, by podpisać umowy. Podpis na dokumentach złożyli: burmistrz Golczewa Maciej Zieliński, burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek. Gmina Międzyzdroje w partnerstwie z Powiatem Kamieńskim na realizację pilotażu otrzyma 449 tys. zł dotacji, prawie taką samą kwotę pozyskała także Gmina Golczewo również w partnerstwie z Powiatem Kamieńskim.

– Komunikacja miejska w sezonie letnim spełnia większość oczekiwań, ale już w innych miesiącach jest znacząco ograniczona. Bardzo często mieszkańcy, szczególnie starsi mają problem, by dojechać do lekarza, urzędu czy do pracy. Chcemy to zmienić, dlatego przystępujemy do pilotażowego projektu „transport na życzenie” – podkreśla burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek. Dzięki dofinansowaniu dla Gminy Międzyzdroje usługa będzie świadczona na trasie Międzyzdroje – Lubin (przez miejscowości Wicko i Wapnica).

Natomiast dla Gminy Golczewo „transport na życzenie” będzie dostępny na trasie Golczewo-Wysoka Kamieńska (przez miejscowości Samlino, Niemicę, Koplino, Dargoszewo, Kozielice oraz Baczysław, Kretlewo, Gadom, Kłęby). Usługi mają być skoordynowane z kolejowym rozkładem jazdy.  – To bardzo ważne przedsięwzięcie dla mieszkańców, które pozwoli połączyć Golczewo z Wysoką Kamieńską. Na pewno ułatwi to transport, ponieważ stacja ta stanowi bardzo ważny węzeł komunikacyjny – wyjaśnia burmistrz Golczewa Maciej Zieliński.

 

Oferta „transportu na życzenie” kierowana będzie także, w ramach obu projektów, do osób dojeżdżających do pracy w Szczecinie, Świnoujściu, Wolinie, Kamieniu Pomorskim czy innych miejscowościach, do których dostęp zostanie ułatwiony dzięki usłudze transportu na życzenie.

Beneficjenci (gminy) będą odpowiadać za wyłonienie wykonawców usługi oraz przekażą prowadzenie dyspozytorni partnerowi projektu. W obu projektach założono, iż zrealizowanych zostanie co najmniej 352 przejazdów w ciągu roku (w każdej gminie).

 

Tekst dzięki uprzejmości Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego