Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Szczecinie

Dodano przez: Alicja Giszczak | 28 lutego 2018

23 lutego 2018 r. TECHNOPARK POMERANIA przy ul. Cyfrowej 6,  był miejscem inauguracji tegorocznej edycji Programu E(x)plory w Szczecinie. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Zaawansowanych Technologii, która już po raz czwarty zorganizowała regionalną edycję konkursu w Szczecinie. Konkurs Naukowy E(x)plory jest największą w Polsce inicjatywą skierowaną do młodzieży w wieku 13-20 lat promującą i wspierającą w rozwoju najzdolniejszych młodych naukowców.
Podczas Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna wzięła udział w pokazach oraz warsztatach naukowych. Uczestnicy mogli obserwować prezentacje konkursowe m.in.:„Wpływ infradźwięków na rozkład materii organicznej i rozwój pleśni”, „Wpływ drewnojadów (Zophobas morio) na biodegradację różnych rodzajów styropianu”, „Opracowanie filtra oczyszczającego wodę odprowadzoną po praniu automatycznym w celu ponownego jej zastosowania” czy „Muzyczna Cewka Tesli”.
W programie oprócz prezentacji  projektów konkursowych można było uczestniczyć m.in.warsztatach zapachowych, podczas których można było sprawdzić swój węch, wcielić się w rolę członka zespołu olfaktometrycznego (oceniającego zapach), zobaczyć jak ewaluowały olfaktometry oraz poznać techniki pomiaru stężenia zapachowego, intensywności i jakości zapachu. Można było także dotknąć Karaczana madagaskarskiego, gdzie  dzięki wykorzystaniu energii ruchów tego insekta można zasilić urządzenie służące do stymulowania nerwów.
W trakcie wydarzenia pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie informowali uczestników o możliwościach, jakie dają Fundusze Europejskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 oraz Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Młodzież najczęściej pytała o działania wspierające takie jak: staże, praktyki, szkolenia, kursy czy też bezpłatne warsztaty i spotkania z doradcami zawodowymi. Inne osoby zainteresowane były dotacjami na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz studiami podyplomowymi.
Warto podkreślić, że do regionalnego etapu Konkursu Naukowego w Szczecinie zakwalifikowało się 20 projektów, z tego aż 8 z województwa zachodniopomorskiego. Młodzi naukowcy będą rywalizować o miejsca w finale Konkursu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się w dniach 24-26 października w Gdyni. Tam powalczą o podium i liczne nagrody: stypendia na rozwój projektów w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł, wyjazdy na prestiżowe, zagraniczne konkursy naukowe czy udział w programach stażowych i mentorskich.