Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Szczecinie

Dodano przez: Alicja Giszczak | 18 marca 2019

 

15 marca 2019 r. TECHNOPARK POMERANIA przy ul. Cyfrowej 6,  był miejscem inauguracji tegorocznej edycji Programu E(x)plory w Szczecinie. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Zaawansowanych Technologii, która już po raz piąty zorganizowała regionalną edycję konkursu w Szczecinie. Konkurs Naukowy E(x)plory jest największą w Polsce inicjatywą skierowaną do młodzieży w wieku 13-20 lat promującą i wspierającą w rozwoju najzdolniejszych młodych naukowców.

Podczas Regionalnego Festiwalu Naukowego Explory młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna wzięła udział w pokazach oraz warsztatach naukowych. Uczestnicy mogli obserwować prezentacje konkursowe m.in.: „Bioniczna proteza górnej kończyny człowieka””, „Zmodyfikowane nanokrystaliczne ogniwo słoneczne”, „Wykrywacz raka” czy „Szybowiec jako sposób na ekologiczny i szybki transport w dobie zakupów i dostaw internetowych”.

W programie oprócz prezentacji  projektów konkursowych można było uczestniczyć m.in. warsztatach Poznaj swoje talenty, Badanie osobowości zawodowej oraz w grze Chłopska szkoła biznesu prowadzonych przez Centrum Planowania Kariery Zawodowej WUP w Szczecinie.

W trakcie wydarzenia pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie informowali uczestników o możliwościach, jakie dają Fundusze Europejskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 oraz Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Młodzież najczęściej pytała o działania wspierające takie jak: staże, praktyki, szkolenia, kursy czy też bezpłatne warsztaty i spotkania z doradcami zawodowymi. Inne osoby zainteresowane były dotacjami na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz studiami podyplomowymi.

Młodzi naukowcy starali się o miejsce w finale na Gdynia E(x)ploryWeek. Do kolejnego etapu zakwalifikowało się 5 z 22 projektów. Ci szczęśliwcy mogą liczyć na miejsce na podium w finale Konkursu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się w dniach 23-25 października 2019 w Gdyni. Nagrody, jakie można zdobyć w finale to: stypendia na rozwój projektów w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł, ufundowane przez Grupę LOTOS, wyjazdy na zagraniczne konkursy naukowe np. bilet na największy naukowy konkurs dla młodzieży na świecie – Intel ISEF w Stanach Zjednoczonych oraz udział w prestiżowych programach stażowych i mentorskich oraz dodatkowe nagrody ufundowane przez partnerów programu E(x)plory.

Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników i zachęcamy do udziału młodzież i ich opiekunów w kolejnym Konkursie Naukowym E(x)pory w roku 2020.

Więcej informacji pod adresem http://www.explory.pl/

Pobierz plik:

Ulotka E(x)plory 2020 – Odkryj w sobie naukową pasję

Projekty zakwalifikowane do Regionalnego Etapu Konkursu Naukowego  E(X)PLORY