Wróciły do pracy dzięki „Kogutowi”

Dodano przez: Alicja Giszczak | 19 grudnia 2017

 

Stworzenie w Świnoujściu, ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, żłobka „Kogut” pozwoliło na powrót do pracy 30 mamom, które dotychczas poświęcały się opiece nad dziećmi. Specyfika funkcjonowania placówki pozwala im swobodnie godzić macierzyństwo i pracę zawodową.
Niedobór miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi stanowi nie lada problem na terenie gminy miasta Świnoujście. Jest też dużą barierą dla powrotu do pracy rodziców, po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Godzenie życia zawodowego i rodzinnego, w szczególności wśród kobiet, to już prawdziwa misja specjalna. Chyba, że szczęśliwie trafisz na taka placówkę, jaką jest żłobek „Kogut”, który powstał dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Gdy Wojewódzki Urząd Pracy ogłosił konkurs w ramach Działania 6.6 RPO Programy zapewnienia i zwiększenia dostępu do opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wiele osób zastanawiało się, czy na pewno nie zaszła pomyłka i rzeczywiście rezultatem realizowanych w ramach Działania projektów ma być powrót rodziców dzieci żłobkowych na rynek pracy. W rzeczywistości, konkurs nie należał do łatwych, ale projekt ”Dajemy więcej – utworzenie żłobka Kogut w Świnoujściu” przygotowany przez Fort Wielgowo jest dowodem na to, że trafiono w samo sedno potrzeb regionu. „Mamy już pełne obłożenie, 3 października(2016 r.) 32 dzieci przyjdzie do naszego żłobka. Ośmioro jest jeszcze na tzw. liście oczekującej” – mówił portalowi iswinoujscie.pl p. Adam Ślęczka, prezes zarządu Fort Wielgowo. Problem jest realny, bo w Świnoujściu dostępność miejsc opieki w żłobkach jest naprawdę niewystarczająca. Według statystyk w roku 2016 niedobór plasował się  na poziomie ok. 80%. Dzięki projektowi 30 kobiet mogło powrócić na Rynek Pracy.
Powrót uczestniczek projektu na rynek pracy to nie jedyny pozytywny efekt projektu. Powstała naprawdę świetna placówka, dbająca zarówno o dobro i wygodę rodziców jak i kompleksowy rozwój dzieci. Maluchy od najmłodszych lat przyswajają w przystępnej dla nich formie aż dwa języki obce: angielski i niemiecki, a zajęcia rytmiczne i plastyczne dostępne są bez dodatkowych opłat.W „Kogucie” wszystkie dzieci będą czuć się dobrze. Placówce nie straszne są diety indywidualne i alergiczne dla tych dzieci, które muszą unikać niektórych pokarmów ze względów zdrowotnych. Dzięki licznym udogodnieniom i wykwalifikowanej kadrze dzieciaczki z niepełnosprawnościami będą funkcjonowały w placówce na takich samych zasadach jak inne dzieci, a logopeda prowadzi zarówno zajęcia grupowe jak i indywidualne. Ponadto placówka stawia na zdrowe żywienie, bo to podstawa prawidłowego rozwoju.
Rodzice też powinni być zadowoleni z nowatorskich rozwiązań. Godziny pracy żłobka dostosowane są do ich godzin pracy, zapewniony jest ciągły kontakt z kadrą, konsultacje i porady, wygodny parking… A to tylko niektóre udogodnienia, na które mogą liczyć rodzice żłobkowiczów.
Przyjazny żłobek, w którym dziecko jest bezpieczne i czuje się dobrze, bawi się w gronie rówieśników pod okiem wykwalifikowanych specjalistów, ma zapewnione właściwe dla swojego wieku bodźce stymulujące jego wszechstronny rozwój, to marzenie wielu rodziców. Takie projekty pokazują, jak można i należy dobrze wydatkować środki Europejskiego Funduszu Społecznego.
Kolejna edycja konkursu w ramach przedmiotowego Działania będzie miała miejsce już w czerwcu 2018 roku. Pula dostępnych środków to aż 4 399 957,89 EUR. Może ktoś powtórzy sukces „Koguta”?
Powyższy materiał dot. projektu: „Dajemy więcej – utworzenie żłobka Kogut w Świnoujściu”, którego Wnioskodawcą jest Fort Wielgowo sp. z o.o. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Działania 6.6 Programy zapewnienia i zwiększenia dostępu do opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020