Tutaj uczą żyć

Dodano przez: Kamil Paćkowski | 9 listopada 2017

Mieszkanie treningowe dla osób
z niepełnosprawnościami

Jest taka kamienica w centrum Koszalina, gdzie ludzie codziennie uczą się czegoś nowego. Uczą się rzeczy, które dla innych są zwykłą codziennością, wykonywaną bez żadnego trudu. To mieszkanie treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Są tu 83 metry kwadratowe, 3 pokoje, salon z aneksem kuchennym oraz 2 łazienki. Jest to – obok mieszkania wspomaganego – jedno z dwóch mieszkań treningowych w projekcie „Samodzielność – moja przyszłość” współfinansowanych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego  2014-2020. Realizatorem natomiast jest Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Koszalinie. Projekt jest realizowany od kwietnia i już wiadomo, że to był strzał w dziesiątkę.


Droga do samodzielności nie jest łatwa. Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, dla których robienie porządków, przygotowanie ciepłego posiłku czy też zrobienie zakupów jest nie raz nie lada trudnością – stworzono przestrzeń, gdzie pod opieką trenerów mogą uczyć się życia.

                 

Taka idea brzmi inspirująco, prawda?
I pokazuje, że nie ma się czego bać. Zarówno osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzicom, jak
i lokalnej społeczności.

Pod jednym dachem mieszkają tu teraz Wioletta, Kinga, Iwona, Małgorzata, Wojciech i Paweł. Tutaj w ramach jednego treningu są blisko 2 tygodnie poza rodziną i poza nadzorem rodziców. Oczywiście bliscy odwiedzają ich, dzwonią, jednak nie ingerują w codzienne czynności. To ważne, ponieważ często rodzice są nadopiekuńczy względem dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.

Nie ma tu złej woli, po prostu czasami brakuje im zwyczajnie cierpliwości, więc wyręczają je z codziennych zadań i sami robią to, co ich dzieciom zajmuje, w ich ocenie, zbyt wiele czasu.
Droga do samodzielności nie jest łatwa. Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, dla których robienie porządków, przygotowanie ciepłego posiłku czy też zrobienie zakupów jest nie raz nie lada trudnością – stworzono przestrzeń, gdzie pod opieką trenerów mogą uczyć się życia.
Tutaj są nimi m.in. panie: Mariola, Iwona, Joanna i Magdalena. Dzięki nim poszczególne treningi zamieniają się w przygodę prawdziwego życia.Co obejmują „treningi”? Wspomniane przygotowanie ciepłych posiłków, dbanie o porządek, pranie, rozsądne dysponowanie pieniędzmi, ale również bardzo ważny trening spędzania swojego wolnego czasu w sposób aktywny. Jeśli uczestnicy chcą wyjść np. na spektakl, basen, mecz lub do kręgielni dodatkowo uczą się relacji interpersonalnych, których często się boją… I – uwaga! – nasi wspaniali goście realizują się społecznie również poprzez… wolontariat! Poza tym mieszkanie treningowe uczy też społeczność lokalną. Wyjaśnia znaczenia słów „integracja” i „tolerancja”. Pomaga uświadomić społeczeństwu, że niepełnosprawność nie skreśla zdolności do samodzielnego życia.

Materiał dotyczący projektu „Samodzielność – moja przyszłość” – Program “Wokół Nas” TVP 3 Szczecin