Rodzina jest najważniejsza

Dodano przez: Alicja Giszczak | 19 marca 2018

Nie ma nikogo ważniejszego niż dziecko.

Bardzo dużo miejsca w mediach poświęca się ofercie Funduszy Europejskich dla osób młodych i ambitnych chcących rozpocząć własny biznes. Wszyscy mamy bowiem świadomość, że przedsiębiorcy mają ogromny wkład w rozwój polskiej gospodarki, a innowacyjność jest jej kołem zamachowym. Jednak każde państwo i jego gospodarka to system, w którym najważniejszym elementem jest człowiek. A czy jest ktoś ważniejszy niż mały człowiek? Pamiętając o tym, głównym bohaterem projektu realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Myśliborzu uczyniono właśnie dzieci i to, co najbardziej wpływa na jakość ich życia, czyli rodzinę. Gdy rodzina przeżywa trudności w wypełnianiu swoich funkcji opiekuńczych i wychowawczych, powinna otrzymać pomoc. To właśnie dzięki funduszom unijnym realizowane są projekty wspierające rodziny i pieczę zastępczą.

Każda historia jest inna, wszystkie skomplikowane.

Powodów umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej jest wiele. Dzieci te wiele widziały i wiele przeżyły, a niektórych traum nigdy nie uda się całkowicie wymazać z ich pamięci.  Do pieczy zastępczej trafiają dzieci z bagażem przeżyć, jakich my dorośli nigdy dotąd nie widzieliśmy. Każda historia jest inna, a wszystkie bez wątpienia skomplikowane, trudne, czasami wręcz dramatyczne. Nałogi rodziców, zaniedbywanie podstawowych obowiązków rodzicielskich, porzucenie dziecka, bezdomność, ale również ciężka, uniemożliwiająca opiekę nad dzieckiem choroba, śmierć, pobyt w zakładzie karnym, przemoc – to najczęstsze przyczyny umieszczania dzieci w instytucji lub rodzinie zastępczej.

Kto może zostać rodzicem zastępczym?

Jakie jednak warunki trzeba spełniać, aby stać się taką rodziną? \ Mocne nerwy, cierpliwość czy umiejętność trzymania emocji na wodzy, to tylko część cech, jakie muszą posiadać odpowiedni kandydaci. Okazuje się jednak, że nie to jest najważniejsze, bowiem charaktery są różne – niektórzy są silniejsi, inni wzruszają się szybciej – aby zostać rodziną zastępczą najważniejsza jest miłość do dzieci i chęć niesienia pomocy.

Szansa na sukces.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Myśliborzu nieustannie poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Prowadzi w tym celu intensywną akcję promocyjną, zachęcającą mieszkańców Powiatu Myśliborskiego do podjęcia się opieki nad dziećmi w ramach rodzicielstwa zastępczego. To w jej ramach odbył się m.in.piknik rodzinny pod hasłem ,,Szansa na sukces”. Dzięki niemu udało się odczarować wiedzę o rodzinach zastępczych, zbudować ich pozytywny wizerunek i pokazać je takimi, jakie są – szczęśliwymi. Niewątpliwie, rodziny zastępcze wykonują świetną robotę! Radzą sobie doskonale z codziennością pełną niespodzianek i wyzwań, realizując się w powołaniu, w które angażują się z pasji i wyboru serca. Z tego powodu są szczególnie narażeni na ryzyko zjawiska tzw.„wypalenia zawodowego”. W samolotach, gdy spada ciśnienie, dorosły nakłada maskę najpierw sobie, a dopiero później dziecku. Dlaczego? Ponieważ by móc je wspierać i chronić, musi mieć na to siły. I tak jest w przypadku rodziców zastępczych. Ich samopoczucie jest ogromnie ważne, bo bezpośrednio przekłada się na jakość życia ich podopiecznych – poczucie bezpieczeństwa czy po prostu radość życia.  Dlatego rodzice zastępczy wraz z podopiecznymi wyjechali w ramach projektu na kilkudniowe szkolenie, na którym uczyli się jak rozpoznawać niepokojące symptomy oraz z jak im zaradzić. Uczestnicy szukali swoich sposobów na odzyskiwanie równowagi, na przyjmowanie wsparcia oraz szukali inspiracji do radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami.

A co z rodzinami biologicznymi?

Wsparcie w projekcie PCPR w Myśliborzu to nie tylko wsparcie rodzin zastępczych. Niezwykle ważną jego częścią jest wsparcie rodzin biologicznych. Podstawowym zadaniem, jakiego podejmuje się kadra projektu jest profilaktyka – zapobieganie kierowaniu dzieci do placówek, rodzin zastępczych czy wiosek rodzinnych. Trzeba pamiętać, że każda rodzina ma prawo przechodzić kryzys, ma prawo mieć problemy ze sobą, ze swoimi dziećmi, powinna też mieć prawo skorzystać w tym momencie z fachowej, przyjaznej pomocy. I takiego właśnie wsparcia udziela PCPR w Myśliborzu. Są to m.in: pomoc psychologa, pedagoga, doradcy zawodowego, indywidualna i grupowa terapia uzależnień, terapie zastępowania agresji i mediacje.

Zdziałaj więcej z Funduszami Europejskimi!

Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie są niewątpliwie jednymi z najważniejszych podmiotów niosących pomoc rodzinom mającym problemy. Mogą zdziałać jeszcze więcej, jeżeli skorzystają z Funduszy Europejskich. To dzięki nim oraz pracy fantastycznych, pełnych zapału ludzi wiele dziecięcych marzeń o wspólnym, rodzinnym obiedzie, czy spokojnym wieczorze zostało spełnionych. Pamiętaj, że i Ty możesz stworzyć szczęśliwy dom dla gromadki maluchów. Jeśli obawiasz się, że nie dasz sobie rady to dobrze – oznacza to, że jesteś odpowiedzialny. Właśnie takich osób poszukuje PCPR w Myśliborzu!