Pasja i praca – czy warto je łączyć?

Dodano przez: Alicja Giszczak | 10 września 2019


Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego „pasja” to m.in. «wielkie zamiłowanie do czegoś», do czegoś co przynosi nam radość, energię i poczucie spełnienia. Pasja wzmaga również zaangażowanie w to, co robimy. Sprawia, że jeśli się za coś zabieramy, to robimy to na 100%, oddając się temu w pełni. Pasja jest tym, co robimy, kiedy za to nie płacą. A jeśli praca jest Twoją pasją, to jesteś prawdziwym szczęściarzem. O takim szczęściu może mówić Pani Urszula Chilko, która od ponad 40  lat realizuje swoje pasje i właśnie historia „cioci Uli” potwierdza, że praca może być pasją.

Pani Urszula Chilko jest pedagogiemz zawodu. Od dziecka marzyła by uczyć dzieci i jej marzenie się spełniło. Przez lata pracowaław szkole podstawowej jako nauczyciel wychowania przedszkolnego, a następnie jako pedagog w gimnazjum. Praca zawsze przynosiła jej wiele satysfakcji. Jednak przyszedł czas na zasłużony odpoczynek. Ze względu na swój charakter i temperament Pani Ula nie chciała siedzieć bezczynnie w domu, chciała swój wolny czas poświęcić na opiekę nad wnukiem. Nie miałam ani jednego dnia przerwy w pracy – mówi Pani Urszula Chilko właścicielka klubiku malucha „U cioci Uli” – na szczęście nie wynikało to z konieczności, lecz z chęci ciągłej realizacji ukochanej pasji. Gdy przeszłam na emeryturę i zajęłam się wnukiem, stwierdziłam, że fajnie by było, gdyby miał on towarzyszy zabaw. Zawsze to lepiej, gdy dziecko przebywa w grupie. Tak też zrodził się pomysł na klubik malucha. To uczestnictwo w projekcie „Własny biznes szansą mieszkańców powiatu drawskiego” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 i otrzymanie 40 000 złotych umożliwiło Pani Urszuli przeprowadzenie modernizacji i adaptacji pomieszczenia we własnym domu, gdzie przez kolejnych siedem lat prowadziła klubik malucha. Cały czas miałam pod opieką ośmioro dzieci i co rusz nowi rodzice zgłaszali się do mnie szukając miejsca, w którym ich dzieci czułyby się jak w domu – dodaje Pani Urszula – Postanowiłam zwiększyć ilość miejsc w klubiku i tu kolejny raz fundusze unijne pozwoliły mi się rozwijać. Tym razem sięgnęłam po środki pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego w ramach Działania 6.6 Programy zapewnienia i zwiększenia dostępu do opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. W ramach funduszy przewidzianych w projekcie przystosowaliśmy wynajęte pomieszczenia, zakupiliśmy niezbędne wyposażenie i kolejne ośmioro dzieci może uczęszczać do naszego klubiku. Obecnie pod moją opieką znajduje się trzydzieścioro maluchów i nowych chętnych nie brakuje.

Już prawie 10 lat jak Pani Urszula spełnia się w roli „cioci Uli”. Sama wielokrotnie powtarza, że praca z dziećmi bywa trudna i jej dzień pracy jest bardzo długi – pierwsza przychodzi do pracy i ostatnia z niej wychodzi. Dalej jestem pełnoetatowym pedagogiem, prowadzę zajęcia edukacyjne dla naszych dzieci – mówi Pani Urszula – a prowadząc jednoosobową działalność, dodatkowa zajmuje się dokumentacją projektową i wszystkimi sprawami zawiązanymi w prowadzeniem własnej firmy. Oprócz podstawowych zajęć edukacyjnych dzieci biorą udział w dodatkowych zajęciach z języka angielskiego, rytmice, w zajęciach plastycznych czy logopedycznych i to wszystkow ramach działań przewidzianych w projekcie pn. „8 szkrabów więcej u cioci Uli – zwiększenie miejsc w Klubie Malucha w Drawsku Pomorskim”, który realizowany jest przez klubik malucha.

Pani Urszula, pracując z dziećmi realizuje swoje pasje i w sekrecie zdradziła nam swoje marzenia oraz plany na przyszłość. Jeżeli uda jej się pozyskać kolejne środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego, to w najbliższej przyszłości będziemy mogli śledzić jak przy klubiku malucha „U cioci Uli” powstaje punkt przedszkolny i nasze maluchy nie będą musiały rozstawać się z ciocią Ulą, która przygotuje je do pójścia do szkoły.

Powyższy materiał dot. Projektu 8 szkrabów więcej u cioci Uli – zwiększenie miejsc w Klubie Malucha w Drawsku Pomorskim w ramach Działania 6.6 Program zapewnienia i zwiększenia dostępu do opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Wartość projektu wynosi 230 925,00zł. Wartość przyznanego dofinansowania 218 428,00zł, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Okres realizacji projektu: 01.10.2017 r.-30.11.2019r.