Dodano przez: Alicja Giszczak | 7 stycznia 2019
TIG? Co to takiego?
O spawaniu metodą TIG można by powiedzieć wiele. Jest jednym z podstawowych procesów wytwarzania konstrukcji zwłaszcza ze stali wysokostopowych, stali specjalnych, stopów niklu, aluminium, magnezu, tytanu i innych metali reaktywnych i żaroodpornych oraz stopów, w szerokim zakresie grubości złączy od dziesiętnych części mm do nawet kilkuset mm. Spawanie TIG prowadzone może być prądem stałym lub przemiennym, ręcznie, półautomatycznie i automatycznie, w warunkach montażowych, we wszystkich pozycjach spawania.
Jeśli jednak, tak jak dla nas i dla Ciebie powyższe informacje brzmią co najmniej enigmatycznie, spieszymy z krótkim podsumowaniem: TIG jest to metoda gwarantująca najwyższą jakość, dająca wachlarz możliwości, szczególną wygodę podczas pracy i z dobrymi widokami na przyszłość. Ale co najważniejsze – w wyszukiwarkę internetową wystarczy wpisać hasło „spawacz TIG” a naszym oczom ukazuje się ponad 30 ofert pracy w naszym regionie. „To prawda. Nietrudno o pracę w tym zawodzie. Co więcej, mamy liczne zapytania od firm, które poszukują spawaczy. Nawet bez doświadczenia zawodzie, ale z odpowiednimi kwalifikacjami, które można uzyskać w naszym projekcie” – opowiada Pani Magdalena Joda, kierownik oddziału SEKA w Koszalinie. Bo to właśnie firma SEKA S.A. przeszkoliła z tej metody 100 osób w naszym regionie w ramach projektu „SPAWACZ TIG – CERTYFIKUJ KOMPETENCJE, POTWIERDZAJ KWALIFIKACJE”, a na ten cel otrzymała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego w wysokości 332 371,25 zł. A po ogromnym sukcesie projektu pozyskuje kolejne środki i szkoli dalej.
TIG niejedno ma imię
„Osoby, które przystąpiły do projektu, to bardzo różnorodna grupa. Byli to zarówno bezrobotni, oddaleni od rynku pracy, którym brakowało kwalifikacji aby się zaktywizować, jak również pracujący, którzy poszukiwali nowej ścieżki kariery zawodowej. Były także osoby uczące się, studenci kierunków technicznych, którzy chcieli poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, zwłaszcza umiejętności praktyczne” – wylicza Pani Magdalena.
Fakt ten istotnie nie powinien dziwić. Spawacz TIG to niezwykle przyszłościowy zawód. Według danych z 2015 roku dotyczących potrzeb zatrudnieniowych zachodniopomorskich pracodawców – 32,2% stanowisk, na jakie firmy poszukiwać miały nowych pracowników, należały do grupy robotników przemysłowych. Z kolei na liście najczęściej poszukiwanych na rynku pracy zawodem w ciągu najbliższych 12 miesięcy miał być właśnie spawacz! „Dodatkowo, można liczyć na dobre wynagrodzenie podejmując prace w tym zawodzie”- dodaje Pani Magda.
TIG jest kobietą!
„Wbrew pozorom w naszym projekcie udział wzięło wiele kobiet” – kontynuuje Pani Magdalena. „Naprawdę?”- odpowiadamy zaskoczeni, bo chyba wszyscy, gdy myślimy o tego typu zajęciach, przed oczami mamy raczej mężczyzn. „Oczywiście! W projekcie objęliśmy wsparciem nawet więcej kobiet niż początkowo zakładaliśmy. Powiem więcej – Panie doskonale sobie radziły i z reguły lepiej zadawały egzamin praktyczny niż panowie! Po pierwsze ze względu na precyzję, która jest ich, naszą domeną, a po drugie … no cóż, trochę z przekory” – śmieje się Pani Magda. „Mężczyźni często są zaskoczeni tym, że kobiety imają się tak męskiego zajęcia, wówczas Panie dają z siebie wszystko wierne maksymie „Ja nie dam rady?”
Szczęśliwe zakończenie
„Z jednej z naszych Pań jesteśmy szczególnie dumni, otóż po naszym projekcie podjęła stałą pracę w zawodzie spawacza. Wcześniej była oddalona od rynku pracy, angażując swoją energię w wychowanie dzieci. Przyszedł jednak czas na zmierzenie się z trudną rzeczywistością i brakiem odpowiednich kwalifikacji. Szukała pomysłu na siebie, zaryzykowała i przystąpiła do projektu, nabyła kwalifikacje i voila!” – dodaje Pani Magda.
„Takie historie to najlepszy dowód na to, że EFS naprawdę zmienia życie” – myślimy – „trzeba koniecznie o tym napisać!”
Powyższy materiał dot. projektu „SPAWACZ TIG – CERTYFIKUJ KOMPETENCJE, POTWIERDZAJ KWALIFIKACJE” którego Wnioskodawcą jest SEKA S.A. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Działania 8.6 Wsparcie szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe oraz uczniów uczestniczących w kształceniu zawodowym i osób dorosłych uczestniczących w pozaszkolnych formach kształcenia zawodowego finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.Wartość projektu wynosiponad 391 tys. zł. |