Ekonomia społeczna kluczem do sukcesu

Dodano przez: Kamil Paćkowski | 15 grudnia 2017

Pomagają stanąć na nogi bezrobotnym, wspierają osoby z niepełnosprawnościami oraz aktywizują małe społeczności – tacy właśnie są liderzy ekonomii społecznej.

Choć określenie ekonomia społeczna coraz silniej funkcjonuje w naszej świadomości, wciąż niewiele osób wie, że mowa o tym sektorze gospodarki, w którym cele społeczne biorą górę nad zyskiem ekonomicznym. Marszałek województwa zachodniopomorskiego wyróżnił więc w sposób szczególny te osoby i podmioty, które najefektywniej w swojej działalności propagują tą ideę, wręczając im Statuetki Lidera Ekonomii Społecznej. W 2017 r. otrzymali je: Przemysław Momot, który jest kierownikiem Zakładu Aktywności Zawodowej „Centralna Kuchnia”, Centrum Integracji Społecznej w Rogozinie, Gmina Goleniów, która w tym roku wspólnie ze stowarzyszeniem „Horyzont” uruchomiła spółdzielnię socjalną osób prawnych oraz Kompleks Wypoczynkowy Sandra SPA Pogorzelica. Ośrodek na kanwie współpracy ze wspomnianym CIS powierzył jego podopiecznym zadania związane z pielęgnacją roślinności, kompleksów basenowych oraz pomocą w pralni.
„Wiemy, jak wielka jest skala wyzwań w zakresie aktywizacji społecznej w naszym województwie. Mimo że przez ostatnie lata udało nam się doprowadzić do tego, iż jesteśmy trzecim najlepiej rozwijającym się województwem w Polsce z najszybciej spadającym bezrobociem, to wiemy, że wciąż mamy u siebie szerokie przestrzenie wykluczenia społecznego. Dlatego cieszę się, że będę mógł uhonorować tych, dzięki którym ta sfera się zmniejsza” – mówił tuż przed wręczeniem statuetek marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Konferencja, podczas której wręczono nagrody zorganizowana została w ramach projektu realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej „Ekonomia społeczna kluczem do sukcesu”, którego głównym celem jest wzrost zatrudnienia w sektorze ekonomii społecznej. A w projekcie tym dzieje się wiele! M.in. Targi ekonomiczne będące świetną okazją do poznania organizacji pozarządowych, zakładów aktywności zawodowej oraz spółdzielni z naszego regionu. Wspólnie z uczestnikami Targów, korzystając z elementów techniki Thinking Design, został zbudowany prototypowy Warsztat Terapii Zajęciowej! A i to nie wszystko, bo wystarczyło rozszyfrować graficznie hasło Ekonomia Społeczna, by stać się częścią projektu i zdobyć cenne nagrody! Wszystko to za sprawą organizowanego przez Polska Press Grupa Szczecin konkursu wspomagającego kampanię informacyjną ROPS. W ramach projektu realizowana jest również kampania promująca podmioty ekonomii społecznej „Jest alternatywa!”. Jednym z etapów tej kampanii jest produkcja i promocja filmików ukazujących konkretne podmioty z naszego regionu: Warsztaty Terapii Zajęciowej, Zakład Aktywności Zawodowej, Centrum Integracji Społecznej, spółdzielnie socjalną – Promocjone.com z Barlinka i organizację pozarządową – Fundację im. S. Karłowskiego. Filmiki te świetnie oddają ogrom pracy i serca poświęcanych dla i przez osoby, które zalazły się w trudnej życiowej sytuacji.
Wszystkie te ciekawe wydarzenie i działania są niewątpliwie nieocenionym wkładem w propagowanie idei ekonomii społecznej w naszym regionie!
Powyższy materiał dot. projektu: „Ekonomia Społeczna kluczem do sukcesu”, którego Wnioskodawcą jest Województwo Zachodniopomorskie. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Działania 7.5 Koordynacja rozwoju sektora ekonomii społecznej oraz wsparcie rozwoju sieci kooperacji partnerstw ekonomii społecznej finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020