Aby byli szczęśliwsi…

Dodano przez: Alicja Giszczak | 22 listopada 2019

W tym momencie zatrudniają 4 osoby. Wszystkie z niepełnosprawnością intelektualną, niektóre z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Niebawem dołączy piąta. Pan, który dotychczas był uczestnikiem Warsztatu Terapii Zajęciowej pracować będzie w food trucku. Takim z daniami śniadaniowymi i przekąskami – tłumaczy nam Pan Zdzisław Gorący, prezes Zarządu Spółdzielni Socjalnej Pożyteczni. Aktualnie Spółdzielnia prowadzi kawiarenkę połączoną z galerią wyrobów tworzonych przez podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – (PSONI). Jeśli jesteście głodni lepiej nie zaglądajcie na ich stronę bo roi się tam od zdjęć wyśmienitych ciast i deserów. Prowadzą też wspomniany food truck. Można tam chwycić w biegu zdrowe śniadanie i świeżo wyciskany sok. Na wiosnę rusza też nowa działalność w obszarze utrzymania czystości i pielęgnacji terenów zielonych. Schowek na sprzęt już stoi i czeka na wiosnę! Zniecierpliwieni przedsiębiorcy dopytują kiedy zaczynamy. Na takie usługi jest ogromne zapotrzebowanie! Przystanki, prywatne posesje, cmentarze – wszędzie tam potrzeba rąk do pracy, bo ludzie zwyczajnie nie mają na to czasu. Na razie nasi podopieczni odbyli  praktyki i staże u pracodawców, których wręcz zaskoczyła jakoś wykonywanych usług – chwali pracowników Pan Zdzisław. W nowym obszarze działalności Spółdzielni Pożyteczni znajdzie pracę około 5 osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Spółdzielnie współtworzą Polskie Stowarzyszenie na Recz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Policach oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Wsparcia Osób z Autyzmem i Pokrewnymi Zaburzeniami A TO MY.  Oba te podmioty przez długie lata realizowały z sukcesami działania na rzecz swoich podopiecznych, nie wychodząc jednak poza zakres działalności pożytku publicznego. Wcześniej nie myśleli, jak ogromnym niewykorzystanym potencjałem w postaci zasobów ludzkich dysponują. Jesteśmy zwykłymi ludźmi i trzeba nas traktować tak jak wszystkich. No i powinniśmy zarabiać pieniądze. Moim zdaniem wszystkie osoby z niepełnosprawnością mogą pracować, bo warto! – pisała Joanna Hajduk, uczestniczka WZT Zarządu Głównego PSONI w artykule „Dlaczego oni chcą pracować”, który ukazał się w marcu tego roku w czasopiśmie Społeczeństwo dla Wszystkich.

I tak, przy udziale doradców SZOWES – Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej dla regionu szczecińskiego, wypracowano strategię biznesową, naturalnie wplatając w nią aspekt misji społecznej – zawodowej i społecznej reintegracji podopiecznych członków założycieli. A dzięki uzyskaniu dotacji finansowej z projektu „Sieć Zachodniopomorska Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej – przedsiębiorstwa społeczne w regionie szczecińskim” 24.01.2019 r. Spółdzielnia Socjalna Pożyteczni została zarejestrowana w KRS.

Powstałe dotychczas dwa punkty gastronomiczne powoli wpisują się na trwałe w mapę Polic, jako miejsca o ofercie wyrobów wysokiej jakości i przystępnej cenie. Wśród pracowników „Azotów” mamy już stałych klientów! – cieszy się Pan Zdzisław. Wystarczy z resztą poczytać komentarze zachwyconych klientów – choćby na Facebooku. Tam po prostu musi być smacznie!

Działamy, aby oni mieli możność pracy, aby byli szczęśliwsi. Ich radość, uśmiech – to nas napędza – kończy Pan Zdzisław.

Spółdzielnia Socjalna Pożyteczni zastała nominowana w kategorii Inwestycja w przedsiębiorstwo społeczne w konkursie Zachodniopomorskie Magnolie EFS