Dodano przez: admin | 17 sierpnia 2017
Podmiotowy System Finansowania (PSF) usług rozwojowych to sposób dystrybucji środków finansowych przeznaczonych na wspieranie rozwoju sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw i ich pracowników oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, oparty na podejściu popytowym. Wdrażany jest w ramach Działania 6.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.
Na realizację projektów w ramach PSF przewidziano kwotę w wysokości 68,5 mln zł na okres 4 lat. System popytowy umożliwia przedsiębiorcy samodzielne wybrania szkolenia, kursu lub innej formy z puli oferowanej w ramach Bazy Usług Rozwojowych (BUR) i otrzymać refundację w wysokości od 50 do 80% kosztów.
Dodatkowo wprowadzono znaczne ułatwienia w ubieganiu się o refundację. W tym celu wybrano tzw. Operatorów Podmiotowego Systemu Finansowania, którzy na każdym etapie, od rekrutacji, po wybór usługi mają świadczyć przedsiębiorcom pomoc.
DLA KOGO?
- mikroprzedsiębiorstwo
– zatrudniające mniej niż 10 pracowników (w tym osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą)
– jego roczny obrót nie przekracza 2 milionów euro lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 milionów euro;
- małe przedsiębiorstwo
– zatrudniające mniej niż 50 pracowników
– jego roczny obrót nie przekracza 10 milionów euro lub całkowity bilans roczny nie przekracza 10 milionów euro;
- średnie przedsiębiorstwo
– zatrudniające mniej niż 250 pracowników
– jego roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro lub całkowity bilans roczny nie przekracza 43 milionów euro;
- Mobilny Doradca:
– pracuje w terenie
– przyjedzie do Ciebie w dogodnym terminie
– pomoże Ci w przygotowaniu dokumentacji aplikacyjnej
– doradzi w wyborze konkretnej usługi odpowiadającej Twoim potrzebom
- Wyszukiwarka online:
– 21 głównych obszarów tematycznych, podzielonych na szczegółowe kategorie
– system filtrów ułatwiających znalezienie odpowiedniej usługi
- Giełda Usług:
– możesz z niej skorzystać, jeśli nie znajdziesz interesującego Cię szkolenia
– pozwala zgłosić zapotrzebowanie na sprecyzowaną usługę szkoleniową dla Twojej firmy
– po skorzystaniu z usługi, możesz ją ocenić i podzielić się opinią z innymi użytkownikami Bazy Usług Rozwojowych(BUR)
|
UŁATWIENIA W APLIKOWANIU O REFUNDACJĘ
Jeśli firma planuje podnieść kompetencje i umiejętności swoich pracowników, powinna skontaktować się z Operatorem Podmiotowego Systemu Finansowania usług rozwojowych, działającym na terenie województwa zachodniopomorskiego. Operator służy Przedsiębiorcy pomocą na każdym etapie – począwszy od wypełniania dokumentacji rekrutacyjnej, poprzez pomoc w założeniu konta w systemie BUR, po rozliczenie wsparcia.
W REGIONIE ZACHODNIOPOMORSKIM ZOSTAŁY WYBRANE TRZY PODMIOTY PEŁNIĄCE FUNKCJĘ OPERATORA |
Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego SA ul. Przemysłowa 8 (pokój 210), 75-216 Koszalin
Dane Mobilnych Doradców Koszalin: – Paulina Sułek, tel. 515 416 845, e-mail: p.sulek@karrsa.pl – Łukasz Drążkiewicz, tel. 515 416 890, e-mail: l.drazkiewicz@karrsa.pl – Małgorzata Leśniewska tel. 511 996 249, e-mail: m.lesniewska@karrsa.pl – Ewa Szydłowska tel. 511 996 395, e-mail: e.szydlowska@karrsa.pl |
Polska Fundacja Przedsiębiorczości ul. Monte Cassino 32, 70-466 Szczecin tel. 91/312 9216, fax 91/312 9201 e-mail: fur@fur.com.pl Oddział w Koszalini eul. Partyzantów 17 (pokój 202), 75-411 Koszalin tel./fax 94/34 07 035, 784 689 616 Oddział w Wałczu ul. Południowa 10B (pokój 205), 78-600 Wałcz tel./fax 67/25 83 086 Dane Mobilnych Doradców Joanna Ligenza tel. 91 312 92 23, kom. 882 348 218 e-mail: j.ligenza@pfp.com.pl Piotr Stokłosa tel. 91 428 36 52, kom. 784 961130 e-mail: p.stoklosa@pfp.com.pl
|
Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
tel. 91/4329332, fax 91/4882626 e-mail: uslugirozwojowe@zarr.com.pl Dane Mobilnych Doradców Iwona Król tel. 91 43 29 308, kom. 512 205 810 Jolanta Chełstowska tel. 91 43 29 336, kom. 512 205 700 Karolina Czerwińska-Cendrowska tel. 91 81 36 450, kom. 512 205 708 Agnieszka Sieradzka-Hajduk tel. 91 43 29 318, kom. 512 205 545 Justyna Kankowska tel. 91 43 29 306, kom. 512 205 546 Ewelina Józefowicz-Kamińska tel. 91 43 29 312, kom. 506 907 284 |
FORMULARZ REKRUTACYJNY I UMOWA UCZESTNICTWA W PROJEKCIE
- Formularz rekrutacyjn ynależy wypełnić online, podając w nim podstawowe informacje o firmie. Dotyczą one m.in.:
– rodzaju działalności gospodarczej
– prowadzenia działalności (lub nie) w preferowanych branżach bądź sektorach wskazanych w „Wykazie inteligentnych specjalizacji województwa zachodniopomorskiego”
– wielkości przedsiębiorstwa i liczby pracowników, którzy będą objęci wsparciem
– sytuacji ekonomicznej firmy.
Po złożeniu przez przedsiębiorcę wymaganej dokumentacji Operator przygotuje umowę uczestnictwa w projekcie. Z chwilą jej podpisania przedsiębiorca otrzymuje indywidualny numer identyfikacyjny (tzw. ID wsparcia), który umożliwia mu zapisanie się na wybrane usługi rozwojowe w Bazie Usług Rozwojowych (BUR): www.uslugirozwojowe.parp.gov.pl, prowadzonej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Należy podkreślić, że wybór usług rozwojowych, na które można otrzymać dofinansowanie ze środków EFS, odbywa się wyłącznie przy wykorzystaniu BUR. W bazie tej znajduje się wielki wybór usług rozwojowych, oferowanych obecnie na rynku przez firmy szkoleniowe, zakłady doskonalenia, uczelnie itp.
———————————————————————————————————————————————————————————————————————-
KATEGORIE DOSTĘPNYCH USŁUG ROZWOJOWYCH
- szkoleniowe: szkolenia otwarte, zamknięte, wewnętrzne, zewnętrzne
- rozwojowe o charakterze zawodowym: kwalifikacyjne kursy zawodowe, kursy umiejętności zawodowych, inne kursy umożliwiające uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji
- e-learningowe: szkolenia synchroniczne i asynchroniczne (odbywające się w czasie rzeczywistym i niewymagające jednoczesnej obecności ucznia i szkolącego, kontakt odbywa się np. przez pocztę elektroniczną)
- inne: usługi doradcze, coaching, mentoring, studia podyplomowe, projekt zmiany.
———————————————————————————————————————————————————————————————————————-
OPERATORZY I MOBILNI DORADCY
W ramach projektów Operatorzy przewidzieli również wsparcie tzw. mobilnych doradców, którzy będą pracować w terenie, przyjeżdżając do przedsiębiorców, w dogodnych dla nich terminach i godzinach. Celem tego wsparcia jest zachęcenie do uczestnictwa w projekcie, pomoc w przygotowaniu dokumentacji aplikacyjnej i doradztwo dotyczące wyboru konkretnej usługi, odpowiadającej potrzebom podmiotów gospodarczych.
Koszt uczestnictwa pracowników w wybranym kursie, zajęciach z coachem lub innej formie przedsiębiorstwo/przedsiębiorca pokrywa w całości z własnych środków. Dopiero po zrealizowaniu wybranej przez siebie usługi rozwojowej i dokonaniu jej oceny w Bazie, przedkłada potwierdzenie zapłaty Operatorowi i uzyskuje refundację tych wydatków w wysokości określonej w umowie wsparcia.
———————————————————————————————————————————————————————————————————————-
UZYSKANIE FINANSOWANIA USŁUG ROZWOJOWYCH – KROK PO KROKU
- Przedsiębiorca:
– we współpracy z Operatorem bądź samodzielnie określa swoje potrzeby rozwojowe
– wypełnia formularz rekrutacyjny
– zawiera umowę z Operatorem
– wybiera w Bazie Usług Rozwojowych lub zamawia na giełdzie usług interesującą go ofertę i ją opłaca
– uczestniczy w wybranym wsparciu
– ocenia usługę i odbiera od Operatora zwrot kosztów poniesionych na daną usługę.
- Operator:
– wylicza dla przedsiębiorcy jego wkład własny
– wystawia przedsiębiorcy zaświadczenia o udzielonej pomocy de minimis
– zawiera umowę wsparcia z przedsiębiorcą
– zajmuje się obsługą finansową
– refunduje wydatki przedsiębiorcy na podstawie dokumentów finansowych dostarczonych Operatorowi po zakończeniu wsparcia
– zapewnia bieżącą obsługę w BUR.
———————————————————————————————————————————————————————————————————————-
CO POWINIEN ZROBIĆ PRZEDSIĘBIORCA:
- Zgłosić się do jednego z naszych Operatorów i spotkać się z mobilnym doradcą, który pomoże w zbadaniu potrzeb rozwojowych/szkoleniowych (jeżeli jest taka potrzeba).
Założyć profil w Bazie Usług Rozwojowych na stronie www.uslugirozwojowe.parp.gov.pl, w razie potrzeby pomoże w tym mobilny doradca.
- Podpisać z wybranym przez siebie Operatorem umowę wsparcia dotyczącą kosztów wybranej przez siebie usługi rozwojowej. Mobilny doradca pomoże wypełnić wymagane dokumenty związane z ubieganiem się o dofinansowanie wybranej usługi.
- Skorzystać z wybranej usługi i opłacić fakturę za tę usługę. Dofinansowanie usługi rozwojowej jest możliwe w przypadku, gdy zostały spełnione łącznie (co najmniej) poniższe warunki:
– zgłoszenie na usługę rozwojową zostało zrealizowane za pośrednictwem BUR
– wydatek został rzeczywiście poniesiony na zakup wybranej usługi rozwojowej
– wydatek został prawidłowo udokumentowany
– usługa rozwojowa została zrealizowana zgodnie z założeniami, tj. zgodnie z programem, formą, na warunkach i w wymiarze czasowym
określonym w Karcie Usługi
– usługa zakończyła się wypełnieniem ankiety oceniającej usługi rozwojowe, zgodnie z Systemem Oceny Usług Rozwojowych.
- Zgłosić się do Operatora, z którym została podpisana umowa o dofinansowanie, po refundację nawet do 80% poniesionych kosztów usługi rozwojowej.
- Po złożeniu przez przedsiębiorcę kompletnej dokumentacji potwierdzającej skorzystanie z usługi rozwojowej Operator wypłaca dofinansowanie.
DODATKOWYCH INFORMACJI NA TEMAT PROGRAMU UDZIELAJĄ: |
||
Biuro Informacji i Promocji EFS w Szczecinieul. A . Mickiewicza 4170-383 Szczecine-mail: efs@wup.pltel. 91 42 56 164www.wup.pl |
ul. Słowiańska 15A75-846 Koszaline-mail: efskoszalin@wup.pltel. 94 344 50 25/26www.facebook.com/wupszczecin |
Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich ul. Wyszyńskiego 30 70-203 Szczecin e-mail: gpi@wzp.pl tel. 800 34 55 34 |
Biuro Informacji i Promocji EFS w Szczecinie
ul. A. Mickiewicza 41
70-383 Szczecin
pn-pt. 7.30-15.30
tel. 91 42 56 163
e-mail: efs@wup.pl
Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna. © Ministerstwo Rozwoju 2014-2017