Debata „RPO województwa zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 – nowa szansa dla MŚP”

Dodano przez: admin | 28 września 2015

24 września br. w Szczecinie w Technoparku Pomerania w Szczecinie  odbyła się Debata „RPO województwa zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 – nowa szansa dla MŚP”
Pan Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego przedstawił najważniejsze założenia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Marszałek relacjonował, że Program oparty jest na trzech filarach – gospodarczym, infrastrukturalnym i społecznym. Wskazywał na to, że  bez rozwoju wszystkich tych dziedzin wzrost gospodarczy w województwie zachodniopomorskim nie będzie możliwy. Widząc zależność między rozwojem infrastruktury, a gospodarki dostosowanie kompetencji ludzi do nowoczesnej pracy na Pomorzu Zachodnim jest dla nas wyzwaniem.

W debacie uczestniczyli także przedstawiciele instytucji wdrażających Regionalny Program Województwa Zachodniopomorskiego.
Pan Andrzej Przewoda – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie, mówił o konieczności dostosowania szkoleń do potrzeb przedsiębiorców i zmianach, które nastąpią w porównaniu do poprzedniego okresu programowania. Podkreślał, że w nowej perspektywie chcemy zainwestować w szkolnictwo zawodowe, którego ranga spadła na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Wyzwaniem jest  kształcenie powiązane z rzeczywistymi warunkami pracy. Dla szkół zawodowych, które będą chciały realizować projekty przewidziana jest możliwość dofinansowania pracowni, by tworzyć najbardziej rzeczywiste warunki pracy.
Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie – Pan Jacek Chrzanowski, podczas debaty  przedstawił możliwości dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy  będą mogli zrealizować projekty dotyczące poprawy efektywności energetycznej. W coraz większym zakresie finansowane są  projekty dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii np. biogazownie, farmy wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne.
Na koniec debaty marszałek województwa Olgierd Geblewicz przedstawił kalendarz konkursów do końca bieżącego roku. Pierwszy konkurs dedykowany będzie Specjalnej Strefie Włączenia.
Dodatkowo dla uczestników debaty została uruchomiona specjalna strefa informacyjna w której m.in. pracownicy WUP, PUP, UMWZ oraz WFOŚiGW odpowiadali na pytania zgromadzonych gości przychodzących, by dowiedzieć się o możliwościach pozyskiwania środków w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020.